Samuraj v raných Japonských dějinách

Samuraj v raných Japonských dějinách

Kde se vlastně vzali? Jak vznikl Samuraj – válečník? Podělím se s vámi o několik málo poznatků z dob mého ranného samostudia. Jistě si říkáte jak Samuraj vůbec vnikl nebo jak se vyvíjel. Víme že původním obyvatelem Japonska byl kmen Ainu a Ainové by měli být údajně podle všeho předchůdci dnešních Japonců. Je známo že Ainové obývají část odtrova Hokkaidó do dnešních dní…

Předchůdci Samurajů

Slovo „Samuraj“ obvykle vyvolává obraz elitního lučištníka na koni, zkušeného v zacházení s mečem a lukem.

Ve skutečnosti je paralela mezi ranými lučištníky na koních a těmi, kteří se později nazívali Samurajové, natolik těsná, že je základem pro tvrzení, že na celou historii japonského vojenství můžeme nahlížet jako na jeden dlouhý nepřerušovaný vývoj.

Poznatky a nálezy  silně podporují tézi, že samurajové existovali v nějaké formě v Japonsku v každé době a neobjevili se náhle až ve 12. století.

Vzestup válečníků na koních

Šlechta pohřbená v mohylách skutečně působila jako jízdní válečníci. Tento proces trval nějakou dobu. Do rozvoje válečnictví, stejně jako do nepřátelských kulturních kontaktů, se zapojila kontinentální Asie. První válečné zkušenosti poskytla Japonsku situace v Koreji.

V prvních šesti staletích křesťanského letopočtu byl korejský poloostrov rozdělen mezi tři znepřátelená království – Kogurjo, Peakče a Silla. V průběhu let vytvářela tato tři království střídavě různé aliance a bojovala o nadvládu. Příbuzenské svazky a zeměpisná blízkost Japonska ke Koreji znamenaly, že to byl konflikt, ve kterém se Japonsko silně angažovalo. Japonsko vysílalo expediční armády, které zpočátku bojovali jako pěší s použitím luků, mečů a kopí.

Kolem roku 400 byla japonská armáda vyslána na podporu Peakče. Skládala se pouze z pěšáků. Byla těžce poražena v Koreji armádou Kogurjo, jezdící na koních.

I když se koně již v Japonsku používali jako tažná zvířata, tato bitva byla prvním setkáním Japonska s jízdou a tento zážitek na ně velmi zapůsobil. Pláně východního Japonska byly ideální půdou por chov a pastvu koní.

Jak se vyvíjela zručnost v jízdě na koni, tak rostlo povědomí o vedení jízdní války, kde se preferovanou technikou postupně stali lučištníci na koni.

V roce 602 vedl Japonský princ, nazývaný Kume, výpravu do Koreje v čele vojska, které bylo téměř prototypem pozdějších samurajských armád.

Příště si povíme něco o vývoji japonského meče Tachi…

 

„Umírat s pocitem neposkvrněné cti bylo přijatelnější než žít s vědomím, že jsem se stal ostudnou obětí strachu“ Minamoto Joritomo

Sensei

Galerie:

použité zdroje: Samuraj, Samurajští velitelé – Steven Turnbull

foto: internet

 

Comments are closed.